Dotace na fotovoltaiku 2020: Podnikatelé mohou žádat od 13. ledna, domácnosti využijí NZÚ

Dotace na fotovoltaiku 2020: Podnikatelé mohou žádat od 13. ledna, domácnosti využijí NZÚ

Zájem o pořízení solárních panelů mezi Čechy stále stoupá. Potvrzují to i čísla z žádostí v rámci Nové zelené úsporám (NZÚ). Podle ministra životního prostředí, Richarda Brabce, mezi projekty z oblasti obnovitelných zdrojů financovanými skrze NZÚ vzrostl nejvíce zájem o fotovoltaiku, dokonce téměř o 60 procent.

Podmínky pro dotace na domácí fotovoltaiku se ale v roce 2020 nijak nemění, proto se nejdříve zaměříme na možnosti, jak získat příspěvek od státu na soláry pro podnikatele.

Dotace na fotovoltaiku pro podnikatele v r. 2020

Ministerstvo průmyslu a obchodu na sklonku lonškého roku vyhlásilo již 3. výzvu dotačního programu OPPIK Úspory energie – Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu. Malé, střední i velké podniky mohou žádat o peníze na FVE od 13. ledna 13:00:00.

Velkou změnou oproti předchozím dvěma výzvám je posunutí minimální částky pro udělení dotace na 2 miliony korun. To znamená, že finance půjdou hlavně na elektrárny s vyšším výkonem.

Aby byla splněna minimální hranice, u projektů bez baterie půjde o FVE s výkonem minimálně 180 až 200 kW, u projektů s baterií se bude jednat o FVE o výkonu 100 kW + baterie s kapacitou 100 až 120 kWh. Maximální suma pro dotaci je stanovena na 50 milionech korun pro jednoho žadatele.

Solární panely můžete umístit i na novostavby

Mezi další novinky patří i to, že na podporu nově dosáhnou i hotelová, restaurační, sportovní, zábavní či rekreační zařízení. Nicméně stále platí omezení pro realizaci projektu mimo území hl. města Prahy.

Nově půjde zažádat také na fotovoltaiku instalovanou na střechy či stěny novostaveb, což minulé podmínky neumožňovaly. Navíc pro zjednodušení administrativních požadavků došlo ke zrušení povinnosti dokládat podnikatelský záměr, historickou spotřebu, projektovou dokumentaci či položkový rozpočet.

Dotace na FVE v roce 2020 pro firmy v kostce

Dotace na fotovoltaické systémy pod OPPIK

specifikace dotací

podmínky

příjem žádostí

od 13. 1. 2019 do 31. 8. 2020

výše dotace

od 2 do 50 milionů Kč

žadatelé

malý podnik, střední podnik, velký podnik ve vymezených sektorech podnikání

výše uznatelných nákladů

40 až 80 % pro malý podnik, 35 až 70 % pro střední podnik, 30 až 60 % pro velký podnik

předmět podpory

Instalace fotovoltaických systémů s výkonem až 2 MWp včetně akumulace energie pro vlastní potřebu podniku

plánovaná alokace financí v dotační výzvě

500 milion korun

možnost konzultace k dotačnímu programu

tel. číslo: +420 800 505 565 na specialisty z OPPIK (Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost), případně e-mail: info@oppik.cz

územní realizace projektu

Česká republika mimo NUTS 2 Praha

další podmínky

podpora jen pro projekty, kde bude prokázána poměrná doba ročního využití instalovaného výkonu alespoň ve výši 860 hodin/rok

Zdroj: OPPIK

Dotace na fotovoltaiku pro domácnosti

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám se v roce 2020 pro fotovoltaiku nic nemění. I letos mohou v oblasti podpory C – Efektivní využití zdroje energie žádat majitelé rodinných domů dotaci na na fotovoltaické solární systémy ve výši od 35 do 150 tisíc Kč a na termické solární systémy od 35 do 50 tisíc Kč. Při zkombinování s kotlíkovou dotací lze navíc získat ještě dodatečný bonus 20 tisíc Kč.

Kromě toho o dotaci na fotovoltaiku mohou žádat také stavebníci bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností na území celé republiky. V tomto případě výše podpory dosahuje  12 500 Kč/kWp.

 

Zdroj: elektrina.cz