Celosvětový nárůst instalovaného výkonu u fotovoltaických elektráren

Celosvětový nárůst instalovaného výkonu u fotovoltaických elektráren

Objem celosvětového instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren se rapidně zvyšuje. Co stojí za tímto strmým nárůstem a kdo má největší podíl na instalovaném výkonu solárních systémů v posledních letech? A kdo má přepoklad být “skokanem roku” ve fotovoltaice?

Celkový instalovaný výkon světové fotovoltaiky dosáhl na konci roku 2018 cca 500 GW. V roce 2018 činil přírůstek světové fotovoltaiky cca 102 GW, přičemž 43 % instalovaného výkonu připadlo na Čínu. V letošním roce roste poměrně prudce i český fotovoltaický trh.

Podle aktuální studie Evropské solární asociace- Solar Power Europe (SPE) však jsme na prahu obřího rozvoje globálního trhu se solární energií. Solární energetika do pěti let zdvojnásobí globální instalovanou kapacitu na rekordních 1,3 terawatt výkonu.

Dynamický růst trhu

Zatímco v roce 2018 činil meziroční přírůstek světové fotovoltaiky necelých 7 %, v roce 2019 SPE očekává zhruba 25% nárůst instalací ve světové fotovoltaice. Podle odhadů globální fotovoltaický trh v roce 2019 může dosáhnout 128-130 gigawattů.

Boom světové fotovoltaiky potáhnou trhy, ke kterým patří Čína, Indie, USA nebo Japonsko. V Evropě si prvenství udrží Německo, přičemž výrazně porostou trhy v Nizozemsku, Francii, Itálii nebo na Ukrajině. Během následujících pěti let naroste celkový instalovaný výkon solárních elektráren ve světě na 1 300 gigawattů. Jde o více než 100% nárůst oproti aktuálnímu celosvětovému výkonu fotovoltaických instalací. Další významnou změnou je předpokládaný pokles globálního významu Číny a růst nových významných aktérů. Čína, která je s 35 % světových instalací nejvýznamnějším trhem, má do roku 2024 klesnout na 27 %.  Mezi nastupující lídry solární energetiky bude patřit Austrálie, Saudská Arábie, ale také Evropa, která po řadě složitých jednání přijala své klimatické cíle do roku 2030 a formuje svou bezemisní vizi k polovině tohoto století.

“Důvodem dynamického růstu světové fotovoltaiky je technologický pokrok a vysoce konkurenční prostředí, které tlačí ceny dolů. Díky novým modelům na tržní bázi jako jsou aukce, PPA smlouvy  a také realizace komunitních nebo obecních projektů solárních elektráren se fotovoltaika stává atraktivním zdrojem čisté a levné energie,“ říká Walburga Hemetsberger, CEO Evropské solární asociace.

Na boomu fotovoltaiky se sveze i Česko

Očekává se, že skokanem roku bude Evropa s 80% meziročním nárůstem, což by znamenalo 20 gigawattů nových solárních elektráren. Na současném boomu evropské fotovoltaiky se veze i Česká republika. Zatímco v roce 2018 se u nás instalovalo cca 12 MW nových fotovoltaických elektráren (FVE), trh v roce 2019 prudce roste. Podle odhadů redakce www.solarninovinky.cz se letos bude instalovat cca 45-50 MW nových instalací, což znamená, že Česká republika patří k nejrychleji rostoucím trhům v Evropě. Boom české fotovoltaiky v rezidenčním segmentu táhne zájem o systémy skladování energie (SSE). Podle průzkumu trhu mezi předními velkoobochodními a instalačními firmami se v 1. kvartálu realizovalo cca 80-90 % všech nových FVE s bateriemi. Toto udělá Česko absolutně unikátním trhem v Evropě. Pro srovnání- v Německu je bateriemi vybaveno cca 50 % nových FVE. Většina českých instalačních firem zažije poměrně horký fotovoltaický podzim. Začnou se totiž ve velké míře realizovat středně velké až megawattové FVE díky podpoře pro firmy s programu OPPIK. Další zajímavé možnosti investování do středně velkých FV projektů nabízí nový dotační program pro veřejnou správu Operační program pro životní prostředí (OPŹP).
Česká fotovoltaika „jede na plný plyn“ a je v současnosti často až „za hranou svých možností“ s ohledem na nedostatek kvalifikovaných a zkušených instalatérů FV systémů, kterých je velký nedostatek.

Zdroj: SolarniNovinky.cz